KPOP MART AYI

K POP MART AYI [Yeniler! + Değerlendirme]

Zaman çok hızlı geçiyor. Sanki daha dün yeni yıla girmiştik… Mart ayı bitti, Nisan’a girdik bile. Umarım küresel sıkıntılar yaşadığımız, bu  günleri en yakın zaman da atlatabiliriz….

Mart ayında K pop, Şubat ayına göre daha durgundu. Takdir edersiniz ki, bunun en önemli nedeni salgın… Pek çok grubunun geri dönüşü ertelendi. Hem üyeleri sağlığı, hem de hayranların sağlığı için en iyi kararda buydu. Geri dönüş yapmak zorunda olanlarda ya hiç promosyon yapmadı ya da promosyon süresini kısa tuttu. Şimdi bizde bu şarkıları tanıyıp, güzel bir değerlendirme yapacağız..

 

BTS "BLACK SWAN" (MV)

BTS, kendini dünyaya kanıtlamış bir grup. Bu yüzden onların kötü bir müzik videosu ile döneceğini düşünmüyorum. Bu klipte de bunu görebilirsiniz. Ana şarkı olmamasına rağmen “Black Swan” için, harika bir klip hazırlanmış. Ama şarkının neden bu kadar elektronik olduğunu anlayamıyorum. Şarkının melodisi çok güzel, normal de üyelerin sesi çok iyi, peki ama neden şarkı bu kadar robotik? Bu şarkıyı her dinlediğimde bunu düşünüp durdum. Sanırım bunun nedeni şarkı da verilmek istenen hissiyat. 

ITZY "WANNABE"

Açıkçası ben şarkıyı ilk dinlediğimde hiç beğenmeyip, yarısında kapatmıştım. Hatta çok sinirlenmiştim, niye güzelim kızlara böyle bir şarkı verdiler diye. Başlangıç dansları, çok garip gelmişti. Şirin değil, seksi değil, girl crush da değil gibi, belirgin bir şekli yok sanırım. Belki kışkırtıcı olabilir… Ama şarkı her yerde karşıma çıkınca tekrar dinlemek istedim. Şarkının tarzı güzel. Zaten çıkardıkları ilk iki şarkıyla benzer bir havaya sahip. Klibi izlemek eğlenceli. Dans için kullanılan mekan çok güzeldi. Bu klibin bana artısı Lia oldu. Ben Lia’yı hep çok soğuk biri olarak görürdüm. Ama bu klipte acayip şirindi. Bence ITZY, JYP şirketinin şu zamana kadar çıkardığı, en stabil kız grubu. Hem yabancı üyenin bulunmaması, hem de üye sayısının az olması büyük bir avantaj. Ve JYP, eskiye göre daha dikkatli. WG ve Miss A, zamanında yaptığı hataları yapmıyor gibi. Ama bence ITZY “Girl crush ve şirin konsept karışımı” bir konsept denemeli. Acayip yakışır. 

WINNER "HOLD"

Şarkının klibini izlemediyseniz, hemen izlemenizi öneririm. Klipte, tüm üyeler o kadar tatlı ki… Grubun, sadece Really Really şarkısını dinleyen ve YG gruplarını pek dinlemeyen biri olarak bu şarkıya baya düştüm. Biraz şarkıdan bahsedecek olursam. 4 abi, kız kardeşlerinin erkek arkadaşı olduğunu öğreniyor ve bir bakıma onları ayırmaya çalışıyorlar 😂.  Kız kardeşleri rolünde de AKMU’dan Suhyun var 😍. Bir tek şarkı sözlerini, video ile pek bağdaştıramadım. Bu da çok büyük bir sorun değil. Günümüzde  çoğu şarkıda görülen bir durum.

ONEUS "A Song Written Easily"

Hiç dinlememiş olanları yan tarafa alalım. Güneşli havalarda, güzel havalarda içinizi ısıtacak bir melodiye sahip.Bu grubun potansiyeli çok yüksek. Temiz bir izlenim verdiklerini düşünüyorum. Klipte büyük bir emek var. Dış mekanda çekilmiş klipleri daha çok seviyorum ben. Kullanılan mekanlar da iyi seçilmiş. Bir de bir şey fark ettim, belki sizin de dikkatinizi çekmiştir. Müzik videosunun çekim tarzı Mamamoo’nun bazı müzik videolarının çekiminde  kullanılan tekniklerin aynısı. Aile hissiyatı kapladı içimi. Mamamoo ve Oneus aynı şirkette.

YEZI "HOME"

Yezi, benim sevdiğim rapperlardan. Geri dönüş videosu, şans eseri internette dolaşırken önüme düştü. Ben kışkırtıcı bir rap şarkısı çıkarmıştır diye düşünürken, önüme yumuşak sesiyle Yezi çıktı. Şarkın sadece küçük bir kısmında rap var. Geri kalanında vokalini konuşturmuş. Fiestar’da sadece rap yaparken gördüğüm için vokal yeteneğinin bu kadar iyi olduğunu düşünmemiştim. Hem müzik videosu, hem de şarkının tamamı çok hoşuma gitti. Umarım şarkı arada kaynayıp flop kalmaz. (2 Ay önce My Gravity şarkısını yayınlamış. Dinlemenizi öneririm.)

KANG DANIEL "2U"

Produce 101’in 2.sezonunu hiç izlemedim. Bu yüzden Wanna One grubu hakkında pek bilgim yok. Ama Wanna One çıkış yaptığında Daniel’dan  çoook bahsediliyordu. Çok popülerdi. Bildiğim kadarıyla grup dağıldıktan sonra şirketinden ayrıldı ve kendi şirketini kurdu. 22-23 yaşında bir insan için büyük bir girişim bu. Kendini riske atarak böyle bir işe giriştiği için ona saygı duyuyorum. Bu dönem de çok eleştiri aldı, çok fazla anti topladı. Bence Daniel, güçlü bir zihniyete sahip. Antileri çok kafaya takmadığını umuyorum. Şarkıya gelecek olursak, benim pek tarzım değil. Şarkıdan çok fazla amerikan havası alıyorum. Elbette bu sadece benim düşüncem. Çokça seven vardır.

STRAY KIDS "바보라도 알아"

Grubun tüm üyeleri çok karizma ya. Ben baya baya düştüm gruba 😂 . Ama en çokta bu müzik videosundaki kameraman çocuğa. Videoyu izlerken şarkıya odaklanamadım 😂. Müzik videosu içerisinde bir hikaye barındırıyor. Bir çekim ortamı… Kameraman , başroldeki kızdan hoşlanıyor bu yüzden başroldeki erkekle aralarında bazı garip anlar yaşanıyor. Sanırım çocuklardan biri de kameramandan hoşlanıyor. Şarkının nakaratı çok güzel. Şarkıyı dinlemenizi öneriyorum.

NCT 127 "KICK IT"

SM, beni her zaman şaşırtmayı nasıl başarıyor, bende bilmiyorum açıkçası. Şarkı, K pop tarzından çok uzak. Sanki birkaç müzik tarzının karışımı gibi. Çok merak ediyorum, NCT bu şarkıyı söylerken zorlanmıyor mu? Çok karışık bir altyapısı var. Dansı da zor. Klibi çok beğendim, en çokta nakarat bölümlerinde çok gösterişli duruyor. Ama şarkı gerçekteeeeen çok karmaşık.  Bu şarkının dansı ve vokali için en az 1 ay çalışmışlardır. Hiç kolay gözükmüyor. NCT’den başka bir grup, bu konsepti kaldırabilir miydi? Ben sanmıyorum. (Normalde Youtube dans grupları, şarkıların dans cover videolarını, şarkı çıktıktan birkaç gün sonra internete koyarlar. Ama bu şarkı çıktıktan , birkaç hafta sonra ancak dance cover videosu atabildiler.)

AleXa "Do Or Die"

 Sanırım “Bomb” adlı şarkı ile çıkış yaptı. Ben bu kızın nasıl bir anda patladığını anlayamadım. İlk şarkısı birkaç günde milyonları geçmişti. Yeni solo şarkıcı olarak çıkış yapmış, küçük bir şirkette bulunan biri için bu gerçekten büyük bir başarı. Eğer hiç müzik videolarını izlediyseniz, kızın yüz hatlarından, tam koreli olmadığını fark etmişsinizdir. Yani ya melez ya da başka bir Asya ülkesinden. Ki bu durum  başarısını kötü anlamda etkileyebilecek bir şeydi. Ama kız baya parladı. Ben nedenini çözmeye çalışıyorum. Produce 48’e katılmış. Evet yarışmaya katılması, tanınmak için bir artı ama tek başına yeterli olduğunu düşünmüyorum. Bence en büyük nedeni, kızın kendine güveni ve dans kabiliyeti. “Do Or Die” şarkısını beğendim. Vokal ve dans konusunda yetenekli. Solo bir şarkıcı olarak başarılarının katlanarak artmasını diliyorum.

AB6IX (LIM YOUNG MIN) "BREAK UP"

AB6IX (PARK WOO JIN) "COLOR EYE"

Aynı grubun üyesi oldukları için ayrı ayrı yazmak istemedim. Şirketin tüm üyeler için solo hazırlaması ve bunun için müzik videosu çekmesi çok güzel bir hareket. Hem üyeler, hem de fanlar için özel bir his olmalı. 5 üyenin videosu da birer hafta arayla paylaşılmış. Diğer 3 üyenin videosu Şubat ayında çıkmış. Bu yüzden onları değerlendirmeye almıyoruz. Ben “Break Up” şarkısını da “Color Eye” şarkısını da sevdim. Şarkılar, iki üyenin karakter özelliklerini ve gruptaki konumlarını yansıtıyor. Fan olmayanların grubu tanıması için iyi bir fırsat. Ben grubu pek tanımıyorum. Ama solo şarkıları ile ilgimi çektiler. Grup olarak çıkardıkları şarkıları da dinleyeceğim. Gelecekte çok daha popüler olacakları belli. İzlenme oranları da, çaylak bir gruba göre çok iyi.

YOOK SUNGJAE "Come With The Wind"

Ya bu şarkı çok tatlı değil mi? Sözleri çok güzel. Müzik videosu da çok güzel. Ve elimde olmadan videodaki kızın Joy (Red Velvet Üyesi) olduğunu düşündüm. Gerçekleşmesini istediğim shiplerimden birisi 😂.  Tabi bu onların hayatı bize karışmak düşmez 😂. Müzik videosunu izlemenizi öneririm. “BTOB MELODY TURKEY” bizim için Türkçeye çevirmiş.

SEJEONG "Plant"

Bu slow bir şarkı. Bu yüzden burada değerlendirmem pek doğru olmaz. Ama bir iki şey söylemem gerekirse, Sejeong’un sesinin çok dinlendirici bir tınısı var. Yüzü de çok güzel. Kız baya baya harcanıyor. Hatta sadece Sejeong değil, tüm grubu harcanıyor. Son şarkıları çok güzeldi. Çok uzun bir ara verdiler. Şirket, grup konusunda, bu zamana kadar pek çok yanlış karar aldı. Umarım bu kararlar grubun yakın zamanda dağılmasına neden olmaz.

VICTON "Howling"

Şarkıyı çok beğendimmm. En çokta nakarat bölümü ve koreografiyi. Grup üyeleri arasındaki uyum dikkatimi çekti. Videonun en sonuna doğru, grupça ışıltılı bir yerde dans ediyorlar. O sahne çok güzel hazırlanmış. Sanırım grup üyeleri Produce 101 yarışmasına katılmıştı. Bu yüzden ben çaylak olduklarını sanıyordum. Ama artık çaylak sayılmazlar. Çünkü 3 yıl önce çıkış yapmışlar. Uzun ömürlü bir kariyerleri olmasını diliyorum.

CRAXY "ARIA"

Şarkıya,müzik listelerinde dolaşırken denk geldim. Müzik videosu biraz garip ve şarkıyı da pek anlayamadım. Debut şarkılarıymış. Zaman ilerledikçe tecrübe kazanarak kendilerini geliştireceklerine inanıyorum. 

Mart ayında çıkan yeni şarkılar hakkında yazdığım bu yazıdan, şimdilik bu kadar. Bilmenizi isterim, buradaki hiç bir grubun ve solistin fanı değilim. Amacım birini övmek, diğerini ise yermek değil. Elimden geldiğince size düşüncelerimi aktarmaya çalışıyorum. Fark etmeden, bilmeden haddimi aşmışsam; aramızda bulunan bir kişinin(fandomun) kalbini kırdıysam affola. 

Benimle Instagram, Twitter, Youtube üzerinden iletişim kurabilirsiniz! 

Bu yazıları da okumak ister misiniz?

hayaller

Herkes Hayaller Kurmaz mı?

Sizin Gibi Var bir Hayalim! Hayata adım attığımız ilk andan beri belirli konularda hayaller kuruyoruz. Bu hayaller hepimiz için farklı

Admin postu

HERKESE MERHABA! |Admin Postu|

Herkese merhaba ! Şu an bu yazıyı okuyanlara çok teşekkür ederim. Size, kendimi tanıtarak başlamam daha iyi olacaktır. 20 yaşındayım.

kpop 1

Kpop part 1

K-POP sektörünün 1. ve 2. nesil gruplarına yakından bakalım!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir