KPOP ŞUBAT AYI

Bana ulaşın!

K-POP Şubat Ayı

ŞUBAT AYI
BTS | Map of the Soul: 7 Album

Zaman öyle hızlı geçiyor ki, ne ara 2020 yılına girdik, ne ara Şubat ayı bitti, Mart oldu hiç anlayamadık. Ben bu bloğu yılın ilk haftası kurdum. Ne ara 2. ayını doldurdu emin olun bende bilmiyorum. Bu 2 ayda bu blog için yapabileceğim o kadar şey öğrendim ki inanamazsınız. İnternet alemi derya deniz daha öğrenmem gereken binlerce olay var. Her taşın altından bambaşka bilmediğim şeyler çıkıyor. Yeni bir şeyler  öğrendikçe ve bunları bloğa uyguladıkça nasıl  mutlu oluyorum  anlatamam. Umarım 2021 yılına kadar bir kitle oluşturabiliriz.

Gelelim bugün ki konumuza:

Ben 5-6 yıldır SNSD (Girls Generation) hayranıyım. Ve sanırım biraz da eskide takılı kaldım. Bana hangi grupları dinlemeyi seversin diye sorsanız size çoğunlukla 1. ve 2. jenerasyon gruplarını sayarım…. Ama bu yeni grupları bilediğim anlamına gelmiyor.Takip edip, fan olmasam da; yeni, eski fark etmez tüm kız grupları ilgimi çekiyor. Üyelerin isimlerini bilmediğim ama tüm kliplerini binlerce kez izlediğim o kadar kız grubu var ki… Ama aynı şey erkek grupları için geçerli değil. Normal de kızların ilgisini erkek grupları çeker. Aslında bu konuda benim için en büyük sıkıntı çaylak erkek grupları… Çok karmaşık geliyorlar bir türlü çözemiyorum. 

2019  yılının son ayları benim Kpop sevgimi sorgulamama neden olmuştu. Çünkü yeni şarkılar çıkmıyor, çıkan şarkılar da benim bildiğim Kpop’tan çok farklıydı ya da hepsi birbirlerinin kopyası gibiydi. Ve çoğu şarkıda hiç adını duymadığım gruplarındı. Eskiden bilmediğim, araştırmadığım grup olmazdı ama son bir yıldır sanki geride kalmıştım. Sanki Kore adına, Kpop adına son demlerimi yaşıyordum. Ama 2020 yılının Şubat ayı kesinlikle beni bu düşüncelerden kurtardı. Çünkü bu ay çıkan şarkılar beni baya tatmin etti. Hem şarkıların altyapıları,  koreografiler, kıyafetler neredeyse hepsi çok iyiydi. Bu yüzden bu ay çıkan şarkılar için bir post yazmak boynumun borcu oldu.   Şimdi size bu ay çıkan bazı şarkıları listeleyip yanlarına YouTube linklerini koyacağım. Ve bu şarkıları iyi, kötü kısaca kendi düşüncelerimizle yorumlayalım…

Şubat ayında, çıkan bazı şarkılar;

BTS "ON"

BTS, 3.Jenerasyonun kesinlikle en önemli gruplarından biri. Bunu kimsenin inkar edeceğini sanmıyorum 😄. Şarkı çok güzel. Altyapısı çok güçlü, donanımlı ve ilgi çekici. Albümdeki şarkılarda çok iyi. Şarkılar tamamen BTS havasına sahip; dinleyince “Evet bu  şarkılar kesinlikle BTS’in” diyebiliyorum.  Kinetic Manifesto Film : Come Prima” videosu dans koreografisi gibiydi. Ama yayınlanan official video MUHTEŞEMDİ. Baya baya emek kokuyor klip. Bir müzik videosundan çok film fragmanı gibiydi. Tüm üyeler için farklı hikayeler… Ve Müzik videosunun konsepti bana “Labirent” filmini hatırlattı. ( Ya ben uzun zamandır siyah saçlı Jimin bekliyorum. Big Hit beni üzüyorsun… V’nin saçlarına düşmeyen de ne biliyim *_*)

EVERGLOW "DUN DUN"

Bu şarkıyla bir ay boyunca aşk yaşamış olabilirim 😄. Hele Yiren’in bölümü… Bence şarkının en can alıcı bölümü burasıydı. Şarkının altyapısı ve klibi gerçekten çok iyiydi. Ama şarkıda söz paylaşımı, klipte üyelerin gösterim oranı aşırı düzensiz. Bir üye şarkının yarısını söylerken diğer üyeler 15-20 saniye ancak söylüyor. Ki bence buna hiç gerek yok. Çünkü tüm üyeler çok güzel ve yetenekli. 

IZ*ONE "FIESTA"

 I.O.I. dağıldıktan sonra hiçbir proje grubunu takip etmemeye karar verdim. Çünkü sözleşmeleri bitince insan gerçekten çok üzülüyor.  Ama Sixteen yarışmasından beri Lee Chaeyeon’u bir yerlerde görmeyi bekliyordum. Bu yüzden grubun müzik videolarını izlemek boynumun borcu oldu 😄 . Bence “La vie en Rose” şarkısının tazeleyici, eğlenceli bir tarzı vardı. Sonra çıkan “Violeta” ve “Fiesta“şarkıları birbirlerine benzeyen altyapılara sahip.  Ama  La vie en Rose’un klibine göre daha çok uğraşmışlar gibi.  (Grubun Japonca şarkılarını dinlemedim bu yüzden  o konuda yorum yapamıyorum arkadaşlar.) Vee sizce de Chaeyeon gittikçe güzelleşmiyor mu? 😵

THE BOYZ "REVEAL"

Arkadaşlar size doğruyu söylemem gerekirse, ben bu grubu daha önce hiç dinlememiştim 😄. Bu yüzden üyeler hakkında pek bilgim yok ama en yakın zamanda araştırıp bilgi toplayacağım.  Şarkıya gelecek olursak, nakarat baya akılda kalıcı; ‘Down for you love’ .. 😄. Klipte gayet güzel, ortalamanın üstünde sayılır. Eğer bir eksik aramamız gerekiyorsa, sanırım tek eksiği şarkının klasik, genel bir erkek grubu tarzının olması. Bence  üyelerin rengini ortaya çıkaran şarkıları tercih ederlerse daha fazla fana sahip olabilirler. 

LOONA "SO WHAT"

 Loona’dan bu tarz bir şarkı beklemiyordum açıkçası.  Grubun diğer kız gruplarından ayrılan en önemli noktası çıkış yapmadan önce tüm üyelerin solo ve alt gruplar halinde şarkı yayınlaması. Bu şarkılar klasik stüdyo kaydı değil üstelik. Hepsi için özel olarak müzik videosu çekilmiş. Gerçekten büyük bir çalışma. Şirket üyelerin bireysel olarak da ünlenmesini istemiş olmalı.  Grup   Ağustos  2018’de çıkış yaptı. “Favorite” şarkısı bence biraz ortalamaydı. Ama “Butterfly” şarkısı tam bir şaheserdi. Ben bu geri dönüşte de tarz olarak hafif slow, sanatsal, fantastik konulu bir şarkı bekliyordum. Çünkü gruptaki bazı üyelerin farklı konseptlere uyamayacağını düşünüyordum. Ama “So What” ile beni gerçekten şaşırttılar. Gruptan beklediğim konseptin tam tersiydi veee HARİKAYDI 😄. Şarkı akılda kalıcı ve güzeldi. Bu konsepti kaldıramayacağını düşündüğüm üyeler konsepti çok da güzel kaldırdılar. Grubun tüm üyeleri birbiriyle uyumluydu. Klipte çok güzeldi.Bu ay beni en çok sevindiren şarkılardan biri oldu. 

iKON "DIVE"

Grubun ilk şarkıları bana hep Bigbang’i hatırlatıyordu. Bu yüzden “RHTYHM TA, DUMB AND DUMBER ve MY TYPE” şarkılarını sevememiştim. Ama zamanla kendi tarzlarını oluşturup “Geleceğin Bigbang’i”  sloganından kurtuldular. Hatta öyle ki, pek erkek grubu dinlemeyen ben;  ” LOVE SCENARIO ve KILLING ME”  şarkılarını uzun zamandır dinleme listemde tutuyorum. Ve grubun “DIVE” ile daha da geliştiğini gördüm. DIVE hem halkın ilgisini çekebilecek, hem de kendi tarzlarını ortaya çıkarabilecek bir şarkı. Bu yüzden bu grupta bu ay yüzümü güldüren gruplardan biriydi 😄.

GFRIEND "CROSSROAD"

Grubun çıkış şarkısını, çıktıktan 10 dakika sonra dinlemiştim. Çıkış şarkısı için ideal bir seçimdi. Tazeleyici,masum ve eğlenceli bir konseptti. SNSD’nin çıkış şarkısına çok benzediği için ben sevmiştim. Kızların gelecek vaat ettiğini o zaman fark etmiştim. Grubun tüm müzik videoları bir hikaye barındırıyor ve şarkı sözleri anlamlı. Ama grup sanki zaman ilerledikçe bir konseptin içine sıkışıp kaldı. Çoğu şarkılarının tarzı aynı. “CROSSROAD” için konuşursam eğer şarkının kötü olduğunu düşünmüyorum. Ama grubun diğer şarkılarından farklı bir hava da vermiyor. 

PENTAGON "Dr.BEBE"

Bence Pentagon denince akla pek çok iconic, eğlenceli, enerjik ve de komik şarkılar geliyor 😄 . ( Örn: Shine, Humph! , Naught  Boy…) Bu şarkılar sayesinde Pentagon aklıma komik,eğlenceli çocuklar olarak kazındı  😄 . Bu yüzden Dr.Bebe’yi dinlediğimde küçük çaplı bir şok yaşadım 😄 . “Bu çocuklara ne olmuş? Bunlar niye akıl hastası gibi davranıyorlar yaa?” demiştim. Ama bence iyi ters köşe yaptılar ya 😄. Ben şu zamana kadar Pentagon’dan kalitesiz bir şarkı duymadım. Tüm şarkılarının onlara has bir havası olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden Dr.Bebe’yi de beğendim. (Ama benim hala bestim “Shine” 😄)

CHERRY BULLET "HANDS UP"

Bu grup çıkış yaptığında biraz üzülmüştüm. Şirket şimdi AOA ‘yi harcayacak diye. (AOA’yi band grubu döneminden beri takip ediyordum.) Belki bu yüzden, Cherry Bullet’in  ilk şarkısı pek hoşuma gitmemişti. Bu yüzden ikinci müzik videolarını izlememiştim bile. Ama geçenlerde Şubat ayı oynatma listesini dinlerken “Hands up” şarkısını da arka fonda dinlemişim, kimin söylediğine hiç bakmamıştım. Melodi kapı ziline benzediğinden aklımda kaldı. Ama kimin söylediğini bilmediğimden bir süre şarkıyı bulamadım. Yeni çıkan tüm albümlere baktım ama bir türlü bulamadım. Tabi Cherry Bullet aklıma hiç gelmedi… Sonradan fark ettim onların olabileceğini… Ve bingoo şarkı onların çıktı 😄. Hemen müzik videosunu izledim tabii geç olsa da. Şaşırdım valla bu şirketten nasıl böyle bir şarkı çıktı hiç anlamadım. Çünkü şarkı ve klip bu dönem ünlü olan şarkıların konseptinin çok dışında. Eğlenceli ve komik ama saçma sapan yapay sevimlilikler de yok sevimliler ama doğal bir şekilde.  Bu yüzden Cherry Bullet’e karşı oluşan ön yargımı da yıktım bu şarkı sayesinde. (Artık zil sesi duyduğum her an bu şarkı aklıma geliyor ya 😄) Dinlemenizi öneririm.

NU'EST "LET'S LOVE"

Nu’est denince, aklına “Face” şarkısı gelmeyen yoktur. Baya bilindik bir şarkıydı. O şarkıdan sonra güzel bir ivme yakalamaları beklenirken şirketin planlama hataları nedeniyle popülerlikleri düşüşe geçti. Ama Produce 2 sayesinde tekrar gündeme geldiler. Bu onlar için iyi bir fırsat oldu. Şarkıya gelecek olursak, “Let’s Love” şarkısı 14 Şubatta (-_-) çıktı. Yani şarkı tam anlamıyla sevgililer günü için. Müzik videosunda o kadar tatlılar ki benim  bile kalbim eridi, her saniye gülümseyip durdum. O an annem görse ‘hayırdır sevgilin mi var? Ne izleyip gülüyorsun öyle?’ derdi 😄 (2.jenerasyon gruplarından olsalar da bana hiç öyle gelmiyor ya sanki yeni çıkış yapmış gibi taptazeler)

ROCKET PUNCH "BOUNCY"

Keşke şirket bu grubu çıkarmadan önce Lovelyz’in yerini sağlamlaştırsaydı.  Bu şekilde Rocket Punch için de sağlam bir ortam hazırlamış olurdu. Rocket Punch’un Bim Bam Bum şarkısında nakarat çok garipti. Ama şarkının akışı hiç bozulmuyordu. Bence ona nazaran “Bouncy” çok karman çorman olmuş. Şarkıda oturmayan bir şeyler var. Biraz aceleye gelmiş gibi… Ama albümdeki pek çok  şarkı ana şarkıdan çok daha iyi. Bence ‘Fireworks, Liliac, So Solo‘ şarkılarından biri ana şarkı olmalıydı.

KARD "RED MOON"

Grup çıkış yaptığında baya heyecanlanmıştım. Uzun zamandır karma bir grup görmemiştik. Şu ana kadar grubun beğenmediğim tek bir şarkısı bile yok. Hepsi iyiydi. Grup ilk çıkış yaptığında bazı pürüzlere  elbette sahipti. Çünkü karma konsept için örnek alabilecekleri grup yoktu. Herşeyi deneyimleyip beraber öğrendiler. En başta koreografi hareketleri biraz garip ve çok tekrara düşüyordu. Aynı zaman da başlarda erkek üyelere şarkılarda çok söz düşmüyordu. Kızlarda da en çok bölüm alan, en çok gösterilen Somin oluyordu. Ama zaman ilerledikçe grup bir düzene oturdu. BM, J.Seph ve Jiwoo’nun şarkılarda gösterim oranları ve part sayıları arttı. Dört üyenin de bireysel tanınırlığı arttı. Ve son bir iki yıldır koreografileri çok iyi. Grup zamanla çok profesyonelleşti. (Müzik videolarında en garip olan şey Jiwoo’nun kıyafetleri lütfen stilist yapma… -_-) 

DREAMCATCHER "SCREAM"

Grubun çıkış şarkısına bir türlü ısınamamıştım. Bana japonca metal/rock şarkılarını hatırlatıyordu. Çok yorucuydu. Ama “Piri ve Deja vu” tarzı şarkılarla bu metal/rock tarzına K-pop kattılar. “Scream” şarkısı bence bu aya damga vuran şarkılardan biri oldu. Klibi, sözleri, şarkının altyapısı ve koreografisi her şey ama her şey çok GÜZEL! Kızlar bu müzik videosunda çok cesur ve güçlü gözüküyor. Ve tüm üyelerin vokal yeteneği iyi. Tek sıkıntı şarkılarının alt yapısı fazla yoğun. Art arda 5-6 şarkı dinlemek çok zor. Bir süre sonra kulağı yoruyor. Ben bu konsepti kaldırabilecek başka bir kız grubu olduğunu düşünmüyorum. Kesinlikle hakkını veriyorlar.

BONUS:

Super Junior ‘2YA2YAO’

Bu şarkı Ocak ayının son haftası çıkmıştı. Şarkının nakaratı çok hoşuma gitmişti. Müzik videosundan pek emin değilim ama şarkıyı dinlemenizi öneririm. Benim beğendiğim şarkılar listesinde. 

BONUS 2:

 Lee Yi Kyung ‘Leave work on time’

Lee Yi Kyung, aslında bir oyuncu. Welcome to Waikiki dizisini izleyenler zaten onu tanıdılar. 2 sezon boyunca pansiyonun sahiplerinden biriydi 😄. Ben şans eseri buldum bu videoyu. Belki sizinde ilginizi çeker diye düşündüm. Çok eğlenceli bir kişilik. Bu şarkı tarzına da  Kore’de  trot deniyor sanırım. İzleyin derim  😄. (Bir programda Lee Yi Kyung evinde iki Türk’ü ağırlıyordu. Ben o aktörün Lee Yi Kyung olduğunu yeni fark ettim… )

Kpop Şubat ayı, hakkında paylaşacaklarım bu kadar. Buraya kadar okuyan herkese çok teşekkür ederim. Elimden geldiğince ön yargısız bir yazı yazmaya çalıştım. Eğer aranızda üzdüğüm biri varsa bunun için gerçekten çok üzgünüm. Ama bilmenizi isterim ki, ben burada paylaştığım hiç bir grubun fanı değilim. Yani amacım kesinlikle bir grubu övüp, diğerlerini yermek değil. Eleştirdiğim noktaların pek çoğu şirketlerin planlama hatalarından kaynaklı. Bunu bilmenizi isterim. Gelecek ay tekrar böyle bir yazıda görüşmek üzere 😄  … ( Bu yazımda izlenme oranları yüksek olan gruplara öncelik verdim)

NOT: Mart ayında yazmamı istediğiniz gruplar, müzik videoları olursa; benimle bu yazının altında veya sosyal medya aracılığıyla iletişim kurabilirsiniz.

BU YAZIMI OKUMAK İSTER MİSİNİZ?

Everglow grubu | Kpop grupları

EVERGLOW GRUBU |KPOP GRUPLARI|

Everglow grubunu daha yakından tanıyalım! Üyeler ve merak ettikleriniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir