Kpop part 1

kpop 1
SNSD PARTY MV

https://www.youtube.com/watch?v=HQzu7NYlZNQ

K-POP SEKTÖRÜNE YAKINDAN BAKALIM! 

 

Merhaba arkadaşlar! İlk yazımda sizlerle K-pop’un derinliklerine ineceğiz! Bu konu fazlasıyla geniş bir konu bu yüzden bu yazımıza Kpop 1.part diyelim. Kısaca, Kpop nedir? , Kpop nasıl ortaya çıkmıştır?, 1.Nesil ve 2.Nesil Kpop grupları hangileridir? bunlardan bahsedeceğim! 

K-POP nedir?

K-pop, dünyanın dört bir yanına yayılmış bir müzik türüdür. Uluslararası çok fazla dinleyiciye sahiptir. Güney Kore Pop müziğine, K-pop denilmektedir. K-pop günümüzde pop, rock, punk, jazz, R&B, raggae ve hatta klasik müzik tarzının karışımıdır. K-pop sektörü diğer müzik sektörlerinden oldukça farklıdır. K-pop şarkılarında ingilizce ve korece kelimeler iç içedir. K-pop sektöründe şarkı söylemek tek başına yeterli değildir. Şarkılar dans koreografilerinden oluşur. Yani idoller hem şarkı söylemeli hem de dans etmelidir.

K-pop sektöründe idol grupları solo şarkıcılardan bir adım önde! Gruplar, solo sarkıcılara göre daha çok seviliyor ve daha fazla hayran topluyor. Bu yüzden bu sektörde solo sanatçıların hayatta kalması oldukça zor. Kore plak şirketleri dans, şan, yabancı dil vb. konularda eğitim verdikleri stajyerlerden grup oluşturuyorlar. Elbette bu grupların içerisinde yer almak hiç kolay değil! Stajyerler eğitimlere çok küçük yaşlarda başlıyorlar ve yıllarca eğitim alıyorlar.

kpop 1
PSY DADDY MV

https://www.youtube.com/watch?v=FrG4TEcSuRg

 
K-POP tarihine yakından bakalım!

K-pop sanılanın aksine oldukça köklü bir müzik tarzıdır. Öyle ki bu müzik tarzının kökleri 1950’lere dayanmaktadır.

K-pop sektörü için en önemli dönem 90’lar sonrasıdır. 1992 yılında MBC yetenek şovunda kendi şarkıları olan “Nan Arayo (난 알아요)” ile performans sergileyen Seo Taiji And Boys (서태지와 아이들) grubu modern K-pop için ilk adımları atmış oldu. Grup yarışmada en düşük puanı almış olsa da albümleri o kadar başarılı oldu ki uzun süre listeleri domine etti. Grup o yıl Seoul Music Awards‘da “Yeni Sanatçı” ve Golden Disc Awards‘ da “En İyi Sanatçı” ödüllerini aldı.

Seo Taiji And Boys grubu sayesinde modern K-pop’a adım atıyoruz gençler!

Grubun açtığı yolda 1995 yıllında Lee Soo-Man tarafından SM Entertainment (SMTOWN), 1996’da Seo Taiji And Boys eski üyesi Yang Hyun-Suk tarafından YG Entertainment, 1997’de de Park Jin-Young tarafından JYP Entertainment şirketleri kuruldu. Bu şirketler bünyelerine aldıkları stajyerlere şarkı söyleme, dans etme ve ahlaki pek çok konuda eğitimler verdi. Stajyerlerin barınma ve beslenme gibi pek çok temel ihtiyacı şirketler tarafından karşılandı.

1996 yılında SM Entertainment tarafından çıkarılan H.O.T. (Highfive Of Teenagers 에이치 오티) grubu “ilk kpop idol grubu” olarak kabul edilir. K-pop dalgasının öncüleridir. Grup ikinci singleları olan “Candy” ile halkın beğenisini topladı.

kpop 1
H.O.T. ÜYELERİ ( Heejun, Woohyuk, Kangta, Tony, Jaewon)

H.O.T. grubunun ardından 90’lar sonu ve 2000’lerin başında çıkış yapan Baby V.O.X., S.E.S. , Diva, Shinhwa, Fin.K.L, G.O.D, Sechskies, M.I.L.K, Chackra, Jewelery, Click-B grupları en önemli 1.nesil gruplarıdır. Kpop’un Kore’deki yerini sağlamlaştırarak gelecek nesil gruplara köprü olmuşlardır.

1.Nesil grupları sadece Kore’de değil Çin, Japonya gibi Doğu Asya ülkelerinde de çokça hayran topladı.

2000’lere Gelelim…

Güney Kore Hükümeti K-pop sektörünün başarısını görmezden gelmedi ve bu dönem sektörü desteklemeye başladı. Sechskies 2000, H.O.T. 2001 FIN.K.L ve G.O.D. 2005 yıllarında dağıldı. Bunun yanında 2000 yılında BoA, 2002 yılında Rain solo şarkıcı olarak çıkış yaptı. İki şarkıcı da uzun soluklu başarı elde etti. 2003 yılında çıkış yapan TVXQ ile K-pop büyük ivme kazanmaya başladı.

kpop 1
S.E.S. ÜYELERİ (Bada, Eugene,Shoo)

2.Nesille K-pop Endüstrisi büyüyor!

SS501 (2005), Super Junior (2005),  Big Bang (2006), WonderGirls(2007),  Girls Generation (2007), Kara(2007),  Shinee (2008), 2NE1 (2009), 4Minute (2009),  T-ara(2009), f(x) (2009) ve After School( 2009) grupları ardarda çıkış yaptı. K-pop’un bu dönem uluslararası hayran kitlesi oluşturmasını sağladılar! K-pop ekonomisine büyük katkıları oldu.

Evet arkadaşlar işte K-pop’un 1. nesil ve 2. nesil grupları karşımızda! Bu grupların K-pop adına ne kadar önemli olduğunu unutmayalım. Şu an çok sevdiğimiz tüm gruplar EXO, BTS, BLACKPINK, TWICE vb. hepsi 1.nesil ve 2.nesil grupları sayesinde varlar. Bu yüzden bu nesillere saygı duymanızı öneriyorum.

“Kpop part 1” yazımdan şimdilik bu kadar. Elbette K-pop bu kadar değil! Daha içerisinde ne cevherler barındırıyor. Bu yazımda elimden geldiğince özet bilgi vermeye çalıştım. En yakın zamanda 2.partta görüşürüz!

Kpop Part 1 yazımı okudunuz…

Bu yazıyı bu şarkıyla sonlandıralım!

( Seotaiji and Boys – I know)

 

 

BU YAZILARIMI DA OKUMAK İSTER MİSİNİZ?

hayaller

Herkes Hayaller Kurmaz mı?

Sizin Gibi Var bir Hayalim! Hayata adım attığımız ilk andan beri belirli konularda hayaller kuruyoruz. Bu hayaller hepimiz için farklı

Admin postu

HERKESE MERHABA! |Admin Postu|

Herkese merhaba ! Şu an bu yazıyı okuyanlara çok teşekkür ederim. Size, kendimi tanıtarak başlamam daha iyi olacaktır. 20 yaşındayım.

kpop 1

Kpop part 1

K-POP sektörünün 1. ve 2. nesil gruplarına yakından bakalım!

Kpop part 1” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir