Herkes Hayaller Kurmaz mı?

Sizin Gibi Var bir Hayalim!

Hayata adım attığımız ilk andan beri belirli konularda hayaller kuruyoruz. Bu hayaller hepimiz için farklı istekler, farklı anlamlar içeriyor. Birimizin içinde bulunduğu hayat bir başkasının hayallerini süslüyor. Dünyada kaç milyar insan yaşıyor. Hepsinin yaşamak için belirli nedenleri var. Ama bence bir insanı kurduğu hayallerden başka hiçbir şey uzun süre ayakta tutamaz.

Birimiz doktor, avukat olmak isterken; birimiz şarkıcı, oyuncu, dünyaca tanınmış bir sporcu olmak ister. Birimiz zengin olmanın hayalini kurarken, birimiz de küçük, şirin bir kafe açmanın hayalini kurar. Birimiz iyi bir evlilik yapıp sıcak bir yuvanın hayalini kurarken, birimiz ise bu hayalin tam tersini ister. Biliyorum şu an bu yazıyı okuyanlar arasında yurt dışına, özellikte Güney Kore’ye gitmenin hayalini kuran pek çok arkadaşımız var. Bu hayalleri gerçekleştirme isteğimiz aslında bizleri ayakta tutar.

Peki o zaman…

Merak ettiğim şey şu: “Bir insan hayallerinden tam olarak ne zaman vazgeçer?” . Gerçekleşmeyeceğini fark ettiği zaman mı? Daha farklı bir hayale kapılınca mı ? … Hepimizin hayalini kurduğu ama henüz gerçekleştiremediği pek çok şey olduğuna eminim. Hiç bu yüzden karamsarlığa kapıldınız mı? “Acaba bu isteğim sadece hayal olarak mı kalacak? Vazgeçsem mi? Bunu başarmak çok zor, pes ediyorum…” Hiç bunu kendinize söylemek zorunda kaldınız mı?

Size bunu sormamın nedeni sizi karamsarlığa sokmak değil. Sadece sizin de “acaba bazen böyle hissettim mi?” diye düşünmenizi sağlamak istiyorum.. Çünkü ben bazen böyle hissediyorum. Vazgeçtiğim pek çok hayalim var. Sonuçta vitrinde gördüğüm o elbiseyi giymekte benim hayalim. 50 kilo olmak da 😂… Ama vazgeçtiğim bazı hayallerin benim mi, ailemin hayalleri mi olduğundan emin olamıyorum. İnsanın kendi hayallerinden vazgeçmesi büyük bir duygu karmaşasına sürüklüyor… Peki gerçekten insanlar hayallerinden vazgeçmek zorunda mı? Sanırım buna cevap vermem büyük bir küstahlık olur. Ama şunu söyleyebilirim. Bu zaman kadar, gözlemlerim bana; biz insanlarda olması gereken en önemli özelliklerden birinin, “güçlü bir irade” olduğunu söylüyor. İradesi güçlü bir insan, önüne çıkan her türlü engelle başa çıkabilir.

Hayallerinizi küçümseyen, hor gören, yargılayan çok fazla insanla karşılaşırsınız. Belki bu insanlar en yakınınız olan aileniz bile olabilir. Bir noktada karamsarlık içinizi kaplayabilir. Ve farkında olmadan hayalini kurduğunuz her şeyden vazgeçmek isteyebilirsiniz. İşte bu noktada ne yapacağınız çok önemli.  Hayallerinizden vazgeçecek misiniz? Yoksa yaşadığınız bu zor durum sizin hayallerinizi daha sıkı tutmanızı mı sağlayacak?

Birkaç aydır yaşamın içinde sürüklenip duruyorum. Kendim için hayallerimden vazgeçmenin daha iyi olacağını düşünüp durdum. Bu dönemde hayatım okuldan eve, git gel yapmakla geçti. Yaptığım hiçbir şeyin anlamı yoktu. Hiçbir şey ilgimi çekmiyordu. Çünkü bana göre, hiç kimse hayalleri olmadan yaşayamaz. Bense çocukluğumdan beri, içimde büyüttüğüm duygulardan, isteklerden, arzulardan vazgeçmeye çalışıyordum. Bu dönem boyunca kendimi o kadar yalnız hissettim ki… İçimde yaşanan bu çatışmayı çevreme anlatmamın kimseye yararı olmazdı.

Bu karamsarlıktan nasıl kurtuldum?

Aslında bu karamsarlıktan hala kurtulabilmiş değilim. Ama hayatıma uzaktan baktığımda çok önemli bir şeyler fark ettim. Bugün yaşadığım hayat, düzen benim hayallerim için attığım adımlarla dolu. Meslek tercihim bile bunlardan biri. Neden daha bu hayaller için bir şeyler yapmadan, tamamen vazgeçiyorum? Elimden gelen her şeyi yaptım diyerek neden kendimi kandırıyorum? Eğer elimden gelen her şeyi yapmış olsaydım şu an o hayallerin içinde yaşıyor olmaz mıydım? Demek ki hayallerimi gerçekleştirmek için önümde hala gidecek yolum var.

10 yıl sonra belki hiçbir şey elime geçmemiş olacak. Ama ben en azından denemiş olmalıyım. Eğer ben pes etmezsem,  belki de bir gün de, güneş benim için doğar. Hayat pes etmeyenlerin başarıları ile dolu. Neden biz de onlardan biri olmayalım?

Bu yüzden hepimiz biraz sabırlı olmalıyız. Gerçekleşmesi gereken hayaller var ortada, onları kimseye kaptırmayalım!  Güçlü bir irade ile hayallerimiz için adım atmaya devam edelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir