Kpop Şirketleri – Stajyer ve İdol Politikası

Kısaca;

Kpop eğlence şirketleri; yarışmalarda, etkinliklerde , hatta  sokakta, alışveriş merkezlerinde, parkta vb. yerlerde keşfettikleri gençleri bünyelerine stajyer olarak alıp idol olmaları için yetiştirirler.

Öncelikle size eğlence şirketlerinin nasıl bir yer olduğunu, neden iyi şirketlerde çıkış yapmanın hayati önem taşıdığından biraz bahsedeyim. Aslında aklımda Kpop’u yeni dinlemeye başlamış ve pek çok kelimenin ne demek olduğunu bilmeyen, bu kelimeleri duyunca aklı karışanlar için bir içerik yazmak var. Bir kaç ay içerisinde böyle bir istek gelirse bu konuda  yazarım. (Bu yüzden eğer sizin de bilmediğiniz, öğrenmek istediğiniz terimler varsa lütfen benimle sosyal medya veya yorumlar kısmından iletişime geçin kpop stajyer  .) 

Gelelim konumuza “Bu eğlence şirketleri nedir?” 

 Her şirket (Entertainment) kendi kriterlerine uygun bulduğu gençleri, küçük yaşlarda bünyesine alarak,  gerekli gördüğü alanlarda eğitim verir. Örneğin oyuncu olmasını planladığı stajyeri, oyunculuk; idol olmasını planladığı stajyeri, dans vb. konularda eğitmesi gibi. Biz bu sitede Kpop’dan bahsettiğimiz için  idol stajyerlerinden devam edelim. İdol olmak için stajyerler tahminimce; ses eğitimi, modern dans eğitimi, yabancı dil eğitimi (ingilizce, japonca, basitleştirilmiş çince…), görgü kuralları ve bir ihtimal idol olarak çıkış yaptıklarında nasıl davranmaları gerektiği hakkında, eğitim alıyorlar. Bu eğitimler şirketlerin parasal gücüne göre değişiyor. Örneğin geliri iyi olan şirketler stajyerini belirli yeteneklerine ve eğilimlerine göre; enstrüman eğitimi, daha farklı bir yabancı dil,  daha farklı bir dans türü vb. stajyerin yetenekli olduğu alanı güçlendirmek için pek çok konuda eğitim verebilir.  Ama gelir durumu daha düşük bir şirketler bunu stajyerlerine sağlamakta zorlanır.

Sözleşmeler ise…

İdoller hem stajyerlik döneminde, hemde çıkış yapacakları kesinleştikten sonra sözleşme (kontrat) imzalarlar. Bu sözleşmelerin 5-7 yıl arası süresi oluyormuş. Elbette bu süre şirketten, şirkete değişiklik gösterebilir. Bu sözleşmelerin içeriği stajyere ve şirkete göre farklı olabilir. Bu sözleşmelerde idol ve şirketin, kazanılan parayı kaçta kaç paylaşacakları da yazar. En önemli noktalardan biri de şirketlerin, stajyerlere harcadığı eğitim parası. Tabi bunun yanında barınma ve yemek masrafları da var. Peki “Şirketler harcadıkları bu parayı geri istiyor mu?” Aslında bu konuda kesin bir şey söylemek pek mümkün değil. Bu zamana kadar gördüğüm birkaç örneklerle beraber biraz tahmini konuşacağım.  Bu konuyu ikiye ayıralım “çıkış yapabilen stajyer” ve “çıkış yapamayan stajyer” .

Büyük şirketlerde çıkış yapabilen stajyer(çaylak idol) için 2 tahminim var: 

Tahmin 1: Şirket çaylak idolün kazancından, stajyerlik dönemi için para kesmez. Yani idol, stajyerlik dönemi için ona harcanan parayı geri ödemez. (Bu bana çok küçük bir ihtimal gibi geliyor) 

Tahmin 2: Şirket; stajerlik dönemi masraflarını bir kaç yıla taksitleyip, idolün kazancından bir miktar keserek alır. (Bu biraz karışık olduğu için açıklamak istiyorum. Şöyle bir örnekle anlatayım. Diyelim bir ingilizce kursuna gidiyorsunuz. Kurs ücreti peşin vermeyeceğiniz kadar büyük bir miktar. Böyle bir durumda siz ne yapardınız? Bir aylık maaşınızın tamamıyla kurs ücretini mi öderdiniz? Yoksa borcunuzu birkaç ay taksitlendirip,her ay maaşınızın küçük bir bölümüyle mi öderdiniz? Ben taksitlendirmeyi seçerdim. Tüm maaşımı verirsem ben nasıl geçineyim kpop stajyer. İşte Tahmin 2 de demek istediğim de bu. )

Küçük şirketlerde durumun biraz daha farklı olduğunu duydum. Bazı küçük şirketlerin de tahmin 2’yi uyguladığını düşünüyorum . Ama yine de tek tük birkaç  şirket uzun bir süre idollerine ödeme yapmıyor. İdolün tüm kazandığı para stajyerlik masrafları, bireysel tanıtımlar derken çok harcama yaptığını söyleyen şirketin oluyor. Bu şirketlerde idoller belki de 3-4 yıl boyunca hiç bir ödeme almadan çalıştırılıyor. 

Çıkış yapamayan, yapmayan stajyer ise…

Maalesef şirketin onlar için harcadığı, stajyerlik masraflarını ödemek zorunda kalabilirler. Bu konuda bazı istisnalar elbette vardır. 

Peki bu şirketlerde stajyerlik süresi ne kadar?

Bu durum stajyerden, stajyere; şirketten, şirkete değişiklik gösterebilir.  Hatta sizde hayran olduğunuz gruplarda bir üyenin 5 yıl, başka bir üyenin 5 ay stajyerlik dönemi geçirdiğini duymuş olabilirsiniz. Bu garip bir durum değil. Aksine pek çok grupta yaşanıyor. 

Koreli olmayan bir kişi  Kpop grubunda idol olabilir mi?

Bu soruyu soran pek çok Türk var bunu biliyorum. Bende eskiden merak ederdim. Böyle bir ihtimal var mı? Türk bir Kpop idolü olur mu? diye.  4-5 yıl önce bir Kpop idolü olmanın hayalini kurardım. Ama bu günümüzde gerçekleşme ihtimali çok düşük bir durum. 5-10 yıl içerisinde de böyle bir şeyin olacağını sanmıyorum.

Kore eğlence şirketleri; çoğunlukla Çin, Tayvan, Japonya, Filipinler, Hong Kong gibi Asya ülkelerinden ve başka ülkelerde yaşayan melez Korelilerden şirketlerine stajyer seçiyorlar. Yani Asya genlerine sahip olmak bir şirkete girebilmek için en önemli kriter. Ve biz karma genler taşıyan bir Avrupa ülkesiyiz. Ama bence, Kpop küreselleştikçe bu kriterin dışına çıkacak. Şimdilik birkaç grup hariç (Z-girls, Z-boys, RaNia siyahi üye)  bu tür bir küreselleşmeye adım atılmadı. Aslında benim bu konuda çok deneysel fikirlerim var kpop stajyerBüyük şirketler denese Kpop için yeni bir döneme gireriz. Ama şimdilik şirketler riske girmek istemeyip Japonya ve Çin’e odaklanıyorlar. Ayy ben bu konu da çok dertiyim yaa kpop stajyer.

İhtimal düşük olsa da, bir Türk idol olarak çıkış yapmayı başarırsa, büyük bir destekçisi olacağımı şimdiden söyleyelim. 70 yaşında bile olsam  kpop stajyer. Aslında bir Türkün, bu tarz bir şey başarması bizim ülkemizde çok büyük bir yankı uyandırabilir. Bunu biri büyük şirketlere söyleyebilir mi? 😄

Kpop nasıl ortaya çıktı? En bilindik 1. Nesil grupları neler? öğrenmek isterseniz Kpop Part 1 yazımı okuyabilirsiniz. Bu yazım şimdilik bu kadar. Söylemek, eklemek istediğiniz bir şey varsa yorum bırakabilirsiniz!

Bu yazılarımı okumak ister misiniz?

mart ayı

KPOP MART AYI

K POP MART AYI [Yeniler! + Değerlendirme] Zaman çok hızlı geçiyor. Sanki daha dün yeni yıla girmiştik… Mart ayı bitti,

ŞUBAT AYI

KPOP ŞUBAT AYI

Bana ulaşın! K-POP Şubat Ayı Twitter Youtube Instagram BTS | Map of the Soul: 7 Album Zaman öyle hızlı geçiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir